• Czy woda alkaliczna jest naprawdę alkaliczna.

Woda alkaliczna może osiągnąć pH powyżej 11. Nie zaleca się jednak takiego płynu pić. Woda alkaliczna najbardziej odpowiednia do picia musi mieć pH 8,8-9,2. Aby określić, że pH wody alkalicznej się zmienił można użyć pH-metru, albo papierka lakmusowego.

Warto jednak zauważyć, że zmieniają się także inne parametry wody. Wpływa to na dokładność wskazań urządzeń pomiarowych. Aby zmierzyć pH wody alkalicznej z dużą dokładnością należy zrobić to w certyfikowanym laboratorium pomiarowym.

 •  Czym jest ORP? Dlaczego woda alkaliczna jest przeciwutleniaczem?

Woda alkaliczna jest bogata w wodór, metale, w tym i alkaliczne. Wszystkie te związki są mocnymi reduktorami. To znaczy, że lekko oddają swe elektrony z powłok zewnętrznych. Neutralizują wolne rodniki. Można znaleźć informacje, że wodór jest przeciwutleniaczem selekcyjnym. Oznacza to, że selektywnie niszczy tylko wtórne – szkodliwe wolne rodniki i praktycznie nie wpływa na dobre, pierwotne wolne rodniki.

Substancje niszczące wolne rodniki są nazywane przeciwutleniaczami. Fizycznym wymiarem tego jest parametr ORP. Ujemne ORP substancji wskazuje na to że jest ona przeciwutleniaczem.

 • Co się dzieje z wodą alkaliczną w żołądku?

Kwasy neutralizują zasady. Kwas żołądkowy jest kwaśny. Woda alkaliczna jest zasadowa. Więc logika prosta: jedno neutralizuje inne.

pH kwasu żołądkowego zawsze jest jednak utrzymywany na odpowiednim poziomie, ale nie ma żadnego narządu, w którym by ten kwas był przechowywany „na zapas”. Kwas żołądkowy jest wytwarzany w miarę potrzeby. Reakcja ta w zależności od potrzeby może przechodzić w obu kierunkach.

W tym samym czasie jak wytwarza się kwas solny do żołądka, do krwi, jest wydalany wodorowęglan sodu. Jest to związek alkaliczny, który wydzielając się alkalizuje krew, która w swą kolej alkalizuje cały organizm. Organizm, otrzymuje nie wodę alkaliczną, ale związek, który najlepszy jest w celu jego alkalizacji. Zjonizowana woda alkaliczna jest jedynie inicjatorem tego procesu. Wodorowęglanu sodu używa się w medycynie dożylnie podczas kwasicy metabolicznej.

 • Czy wody alkalicznej można używać w gotowaniu potraw.

Jednoznacznie tak. Ale nie tylko.

 1. Herbata i kawa są smaczniejsze i bardziej aromatyczne, bo w wodzie alkalicznej jest mniej związków kwasowych psujących smak (zwłaszcza związków chloru i siarki).
 2. Zjonizowana woda alkaliczna jest idealna do gotowania zup i sosów. Działanie jest takie same jak w przypadku z herbatą.
 3. Zjonizowana woda alkaliczna jest dobra do odtłuszczania powierzchni mięsa przed gotowaniem.
 4. Zjonizowana woda kwasowa jest odpowiednia do dezynfekcji naczyń, sztućców, powierzchni w kuchni. Także do dezynfekcji produktów spożywczych.
 5. Ryż wymoczony w zjonizowanej wodzie alkalicznej przed gotowaniem będzie bardziej pyszny.
 6. Warzywa gotowane w zjonizowanej wodzie alkalicznej tracą gorycz, ale zachowują kolor i smak.
 7. Ryba i produkty morza przyrządzane w wodzie alkalicznej tracą nieprzyjemny zapach.
 8. Kostki lodu z wody alkalicznej poprawiają smak koktajli i napojów.
 • Czy jonizator oczyszcza wodę ze związków szkodliwych?

Jonizator wody nie jest filtrem, tym niemniej podczas elektrolizy wody, w wodzie alkalicznej zmniejsza się koncentracja pewnych związków. Zmniejsza ilość jonów o ładunku ujemnym.  A to chlorki, fluorki, siarczki itd. Można, więc twierdzić, że w pewnym stopniu oczyszcza wodę.

 • Czy są jakieś kontr indykacje picia zjonizowanej wody alkalicznej?

Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi mówi: „Woda jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, substancji chemicznych w ilościach zagrażających zdrowiu oraz nie ma agresywnych właściwości korozyjnych i spełnia wymogi określone w załącznikach.

Parametry zjonizowanej wody alkalicznej różnią się od kranowej, ale nie wykraczają poza określone w tym dokumencie granice. Jest więc odpowiednia do picia dla każdego.

 • Dlaczego woda zjonizowana tak efektywnie walczy z dną mocznową?

Dna moczanowa, generalnie rzecz biorąc jest skupianiem się moczanów (kwasów) w tkance łącznej, stawach. Powstające kryształy są ostre i wydłużone jak igły. Wywołują one stan zapalny, który w zasadzie i jest nazywany dną moczanową.

Zjonizwana woda alkaliczna dostając się do żołądka aktywuje procesy powstawania alkalicznego buforu krwi. T.j do krwi dostaje się większa ilość zasada, które reagują z kwasami. Powstają związki które lekko wydalają się wraz z moczem. Leki przeciw dnie moczanowej działają dokładie na tej samej zasadzie (zmniejszają ilość moczanów we krwi).